Staw kolanowy - Staw kolanowy – jak postępować w przypadku kontuzji

MEDserwis.pl > Staw kolanowy >Staw kolanowy – jak postępować w przypadku kontuzji

Staw kolanowy – jak postępować w przypadku kontuzji

Staw kolanowy

Dziś zajmiemy się tym, co bardzo łatwo uszkodzić i bardzo trudno naprawić – kolanem. Staw kolanowy jest doprawdy niesamowitą konstrukcją. Jest w stanie przenosić ogromne obciążenia, umożliwia nam chodzenie i bieganie. Dzięki niemu możemy skakać i amortyzować uderzenia. Bez sprawnych kolan nie da się, biegać, jeździć czy skakać. Są potrzebne na torze, na ulicy oraz w terenie. Kontuzje stawu kolanowego mogą przydarzyć się każdemu.


Jakie są najczęstsze przyczyny kontuzji stawu kolanowego?

Jesteśmy narażeni przede wszystkim na złamania kości (otwarte, zamknięte, z przemieszczeniem i bez), uszkodzenia w obrębie chrząstki stawowej, potocznie nazywane stłuczeniami oraz uszkodzenia łąkotki. Miłośnicy jazdy, biegów w terenie zgłaszają się do ortopedów przede wszystkim z uszkodzeniami tkanek miękkich: stłuczeniami, naderwaniami, zerwaniami. Do najczęściej występujących zaliczamy uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego lub więzadeł pobocznych, które często pojawiają się gdy noga uwięźnie w korzeniach. Rzecz jasna to jedynie uogólnienie. Więzadła zerwać można i w terenie i na szosie, a co gorsza także na nartach i rowerze. Tematem zatem powinni zainteresować się wszyscy.

Zanim trafisz do lekarza

Niezależnie gdzie i jak uszkodziłeś lub uszkodziłaś kolano jest kilka rzeczy, które jeszcze przed wizytą w szpitalu zadecydują o sukcesie bądź porażce dalszego leczenia. Przede wszystkim – odciąż staw. Nie jedź, nie biegnij dalej, nie walcz z bólem. Uraz będzie się jedynie pogłębiał, co może dalszą pracę lekarza lub twoją rekonwalescencję skomplikować, lub wręcz uniemożliwić. Przede wszystkim, jeśli to tylko możliwe należy unieruchomić staw kolanowy w ortezie wyprostnej. Jeśli musisz się poruszać, koniecznie należy zaopatrzyć się w dwie kule, tak aby odciążyć staw kolanowy. Powinieneś też schładzać staw co 3 godziny przez 10 min. Czekając na pomoc warto też układać kończynę w różnych pozycjach i często ruszać stopą i palcami

Dlaczego warto poszukać najlepszego ortopedy?

Ważnym jest aby nie zwlekać z wizytą u doświadczonego specjalisty, który klinicznie oceni staw kolanowy wraz z okolicznymi tkankami i jeśli zaistnieje taka potrzeba zleci wykonanie badań obrazowych tj. RTG, USG, MRI czy tomografię komputerowa. Pamiętaj - skuteczność leczenia zależy od :
- prawidłowo postawionej diagnozy
- odpowiednio dobranej metody leczenia
-dobrej współpracy na linii pacjent – lekarz - terapeuta

Leczenie zachowawcze oraz operacyjne

O sposobie postępowania decyduje lekarz prowadzący, który powinien poinformować pacjenta o możliwych alternatywnych sposobach leczenia. Możemy mieć do czynienia z leczeniem operacyjnym w przypadku złamań wymagających zespolenia, gdzie stabilne zaopatrzenie odłamów pozwala na wczesne rozpoczęcie rehabilitacji i tym samym szybszy powrót do aktywności sprzed urazu. W przypadku złamań prostych , bez przemieszczenia zwykle leczeniem z wyboru będzie gips bądź orteza, choć często i te zostają zaopatrzone operacyjnie, co skraca czas rekonwalescencji. Obok złamań często mamy do czynienia z uszkodzeniem tkanek miękkich i tu także są dwie możliwości leczenia: operacyjna bądź zachowawcza .Wybór metody postępowania zależy od wielu czynników tj. rozległości uszkodzenia, czasu jaki upłynął od uszkodzenia, stopnia niestabilności (w przypadku uszkodzeń więzadeł) i wielu innych.

Dlaczego ważne jest leczenie rehabilitacyjne?

Kiedy doszło do uszkodzenia, tkanek zasady leczenia muszą ściśle korelować z naturalnym procesem gojenia. W większości uszkodzonych struktur naprawa polega na proliferacji tkanki włóknistej, bez względu na rodzaj uszkodzonej tkanki .Doświadczony terapeuta będzie kierował procesem rehabilitacji tak, aby optymalnie odtworzyć budowę i czynność uszkodzonych struktur, zminimalizuje ryzyko powstawania zrostów, będzie dążył do odtworzenia siły, wytrzymałości i koordynacji nerwowo – mięśniowej tak, by powrót do aktywności sprzed urazu trwał najkrócej jak to tylko możliwe.

Dolegliwości stawu kolanowego, nie będące skutkiem urazu

Ból w przedniej części kolana często wynika z problemów posturalnych związanych z zaburzeniami osi kończyny. Jeśli rzepka porusza się w niewłaściwym dla siebie torze ruchu, chrząstka na tylnej jej powierzchni może być narażona na nadmierne tarcie o kłykcie kości udowej. Skutkiem powyższych zaburzeń może być degeneracja chrząstki stawowej. Aby temu przeciwdziałać ważnym jest nie lekceważenie pierwszych symptomów i rozpoczęcie rehabilitacji pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty możliwie szybko.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Truizmem będzie jeśli napiszemy, że jednym z żelaznych punktów zapobiegania kontuzjom jest budowanie kondycji. Warto dobrze przygotować się do sezonu poprzez poprawę cech motorycznych takich jak siła, wytrzymałość, koordynacja. Nie chodzi wyłącznie o to, aby stać się chodzącą kulką mięśni. Po prostu będąc w dobrej kondycji jesteście w stanie dłużej kontrolować co dzieje się z ciałem. Wraz z wyczerpaniem zaczynają pojawiać się błędy i brak kontroli. Dowiedz się jakim stanem możesz się nie przejmować, a jakim powinieneś się zająć natychmiast. W placówkach medycznych takich jak: Centrum Medycyny Sportowej masz możliwość kompleksowego leczenia: pełną diagnozę RTG, RM, USG, lekarzy ortopedów i innych specjalistów medycyny sportowej, operacje i skuteczną rehabilitację.
Pamiętaj, że rehabilitacja nie dotyczy tylko pacjentów pooperacyjnych. Odpowiednio dobrany trening wpłynie na Twoją kondycje i będzie pierwszym punktem w profilaktyce przeciw urazowej.

Materiał przygotowali:
Mgr fizjoterapii - Monika Mierzejewska fizjoterapeuta w Centrum Medycyny Sportowej
Mgr fizjoterapii - Bartłomiej Łacheta fizjoterapeuta w Centrum Medycyny Sportowej

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4805 [cc_f] => 801 )